вторник, 10 декември 2013 г.

Приключението Дотмунд - Арсенал, част I

Всичко започна преди около 2 месеца, когато бе изтеглен жребия за групите на Шампионската Лига. Любимият Арсенал се оказа в неприятната компания на Наполи, Борусия Дормунд и Олимпик Марсилия. Като прибавим и факта, че Wizzair летят до домът на немския Миньоро, една игрива, но трудно осъществима, идея ми се загнезди в главата ми.
Истината е, че всичко започна преди повече от 20 години. Тогава се влюбих в идеята за един отбор- Арсенал. Голяма част от вас не помнят, но имаше времена, в които  спортните издания се брояха на пръстите на едната ръка, като голяма част от тях бяха ежеседмични издания. Помня как всеки понеделник през лятната ваканация,  към 10:30 заставах на опашката(да, на опашката) за вестници, само за да се сдобия с един от малкото броеве на в-к Спорт или в-к Футбол.  Някъде там в сърцето ми се зароди една необяснима симпатия към лондонския Арсенал. Симпатия, която през годините, с получаване на картички с футболисти след изпращане по пощата на празен плик на отбори (немските отбори изпращаха най-много, но нищо не ме зарадва толкова, колкото пликът от  Северен Лондон),  с мачовете от английското първенство, излъчвани по един в неделния следобед, с онази защита на онзи скучен Арсенал, с Джордж Греъм, с великите Йън Райт и Тони Адамс, с  Дейвид  Сиймън ,с Арсен Венгер, с Непобедимите, с  Виера, Пирес, Люнберг, Анри, с онзи поет с футболни обувки- Денис-нелетящия Бергкамп, с  8-те сезона без трофей, със Санти, Рамзи, Джак, Жиру, Йозил, с великите победи и срамните загуби, със случайното ми запознанство  с част от младежите от фенклуба на Арсенал в България , прерастна в любов.  Любов, която ще остане за цял живот.

Никога, обаче, не бях гледал мач на Арсенал на живо. И изведнъж, жребият,  евтините самолетни билети, членството ми във фен-клуба на Арсенал в България, в комбинация с току-що миналия ми рожден ден забъркаха магическа отвара, която щеше да ме изпрати в Дормунд. Мачът бе насрочен за сряда 06.10, а полетите бяха  във вторник (05.10)сутринта на отиване и в четвъртък(07.10) сутринта на връщане. По-удобно можеше да бъде само ако самолетът кацаше директно на стадиона.

С добрите новини- до тук. По ред  обективни причини се оказа ,че не мога да кандидаствам за билет за мача през българския фен-клуб.  Надявах се добрите ми отншения с един от най-личните представители на ASCB за София и изключителен танцьор - Васил Атанасов,  да помогнат в реализирането на плановете ми.  Васко, за разлика от Аршавин, не ме разочарова и очерта пред  мен доста оптимистични перспективи, благодарение на контактите си в Лондон и Германия. Уви, загубата на Арсенал от Борусия на Емирейтс, както и престъпната близост на Дортмунд  до Лондон, предизвикаха разграбване на билетите за мача в Германия на много високо ниво. Оказа се, че дори заявката от българския фен-клуб, не е изпълнена на 100%. Шансовете ми да се снабдя с билет преди да излетя се сведоха то тези Бендтнер да вкара гол в официален мач на Арсенал.*

Така неустетно времето си летеше, денят на мача приближаваше със скоростта на Тио Уолкът по дясното крило , а аз все така нямах билет за билет за мача, което превръщаше запазването юна място за спане в неособено приоритетно занимание. А седмица преди мача се превърна в невъзможно.
 “Dear George,
 Dortmund is fully booked. There is absolutely no chance of getting a hotel room in Dortmund. This is why I sent you a hotel offer for hotels in the neighbouring cities.

Kind regards,“ .

Да, точно така. Нещата изглеждаха безнадежни като шансовете на Мамади Сидибе* да отбележи гол в следващото десетилетие. Все пак Васко поддържаше оптимизма ми с твърдението ,че връзката му в Германия има опит в намирането на билети в деня на мача и че ако някой може помогне, то това е именно Ради.  И така 3 дни деня на мача, аз се оказах със самолетни билети за Дортмунд, резервация в хотел в Гелзенкирхен и един приятел във Фейсбук  в повече. След няколко разговора с Ради в понеделник вечерта, отмених хотелската резервация. Единствената ми задача бе на летището да намеря агент Велко, който разполагаше с пълна информация за маневрите на немска територията.

Ей такова  пътуване не бях правил откакто с бъдещия ми тогава  кум тръгнахме на стоп от Габрово до Китен, но това е съвсем друга история от времето на модерността на пейджърите и  фонокартите.

Вторник, 05.11., 5:00 ч. Алармата на телефона едва ме събуди. Експресен  сутрешен тоалет и 5:15 вече бях на борда на  един от първите 604. Бързо кафе на Окръжна болница и такси до летището. В 5:50 бях на Терминал 1 и се засилих към check-in гишето със страстта на Георги Марков към спорна топка и ахисела на нападател. Липсата на опашка малко ме притесни, но още повече ме притесниха думите на младежа зад гишето, според които полетът има 2 часа и половина закъснение т.е. трябваше да излетим в 8:50. Единствената добра новина беше, че не бях минал паспортна проверка и можех да се кача на 84, да седна на OMV в Младост 1, да си взема кафенце и прегледам пресата, докато дойде време за излитане. Така и направих. И определено прекарах доста по-добре от останалите пътници, затворени в залата за заминаващи. Всъщност имаше още една добра новина. Бях на път да започна  пътуването си още в понеделник вечер с няколкото питиета от добрия стар Строеж. Добре, че не го направих.

Върнах се обратно на летището в първите минути на осмия час. Тъкмо навреме, за да мога да потърся Велко. Или поне така мислех. Уви, не видях нито един пътник с видими отдалеч фенски артикули на Арсенал, както и доста младежи, носещи само една раница – другият отличителен белег, по който смятах, че ще позная Велко. Доста несъобразително от моя страна, но никой не е съвършен. И така реших да оставя Велкотърсенето за летището в Дортмунд.


8:50. Излетяхме. Вълнувах се като десетокласник на първа среща.


Ето натам бях тръгнал
* По времето на написването на текста, шегите за Бендтнер и Сидибе все още бяха актуални

петък, 9 август 2013 г.

И победител е.... Роджър Уотърс


Жребият е хвърлен! Лудогорец ще е домакин в първият мач в опита си да повтори успеха на Левски от влизането в групите на ШЛ. Няма да се налага да затварят сектор Г на още един стадион, за да може да се строи сцена, докато Марселиньо и Миро Иванов бродират по зеления килим. България ще спи спокойно.

Медийните изяви на Кирил Домусчиев, обаче, предизвикаха много полемики, които в крайна сметка ще донесат много негативи на ПФК Лудогорец.
·         Силните думи по отношение на държавата и ръководството на национална спортна база със сигурност не са били приятни нито на министъра на синтаксиса и правописа, нито на шефа на спортното съоръжение. Ако  Лудогорец влезе в групите на ШЛ, националният стадион ще бъде естествен дом на разградския тим, а не е хубаво да си разваляш отношенията с бъдещия си хазяин още преди да започнали
·              Медийният конфликт с бизнес-партньора си във фирмата, държаща телевизионните права, и думите му за тръбата на Газпром със сигурност е жегнал много левскари и няма да е изненада, ако на стадиона в агитката на Базел се внедрят сини шалчета, които да проклетисват зелените си съперници в първенството.  Историята помни български граждани в агитката на Нюкясъл, при гостуването на английския тим на ЦСКА. Българи подкрепяха и Ливърпул на Националния Стадион, помним и неорганизираната от каталунци заря при головете на Барселона в София.  И ако вярваме на поговорката, че, който сее ветрове, жъне бури, може да се окаже, че Лудогорец би се радвал на по-добро посрещане в Букурещ, отколкото в София.
·         И още за тръбата. Защо КТБ не стане спонсор на родното първенство? Така и така държавните предприятия държат парите си там. Защо Гриша Ганчев и Домусчиев не построят осветление на всички стадиони, за да не се налага да играят на 34 градуса от 18:00, а държавната ТЕЦ Марица Изток 2 да ги захранва безплатно с елетричество, вместо да дава заплати в Берое? С какво право някой изисква от държавата да се намесва в отношенията между две търговски дружества?
·         Не приляга на собственик на клуб с тригодишен стаж да привлича медийното внимание с грандомански изказвания. Тодор Батков е чудесен пример за това как непремерените изказвания се връщат като бумеранг при това с двойна сила и тежки последствия. И да си отговори на няколко въпроса:
1.       Защо Бадема и Станислав Генчев се разписват в момента за поне два пъти по-малко пари, от тези, които взимаха в Лудогорец? При това за Бадема не е ясно кога и дали ще ги получава.
2.       Не разбира ли, че когато български съдия свири дузпа срещу Лудогорец в А група, ще е  полезно за отбора му?
3.       Защо не намери сили да каже добра дума за работата на Ивайло Петев ?
4.       Вярва ли, че ще има повече от 6 000 зрителя на националния стадион ?

Миналата година в култовото населено място Български Извор, в едно от заведенията се засякох с посърналите фенове на Лудогорец, завръщащи се от Загреб. Говорихме за мача, за недоброто отношения на хърватските полицаи, за проекта Лудогорец, за любовта към отбора и разочарованието.  Тези хора заслужават по-добро отношение на собственика на клуба към институциите и конкурентите им.


Жребият е хвърлен. Лудогорец ще домакинства в първия мач. Драма няма. Но Домусмчиев вдигна вой до министъра. Напразно. Всъщност не. От СМЕ трябва да са благодарни на собственика на Лудогорец за безплатната реклама на концерта. Вече не остана човек, който да не знае, кога и къде и кой ще пее на Националния стадион.

вторник, 14 май 2013 г.

Малко смях преди Купата


Тази сряда в 17:30 на емблематичния Casa de los Pollos в Ловеч, в борба за неспатията на България ще излязат отборите на Левски и Берое.
Няма мое, няма твое, тази няма да е за Берое
Топли връзки с хора от кухнята и килера на двата отбора , няколко СРС-та, непотвърдена информация от balkanleaks  заедно с една забравена в джоб на сакото на Яне Янев  флашка помогнаха на най-интересните новини преди финала да достигнат до вас.
·         На  Бон Джоуви и Депеш Мод  им е отказано да пеят на откриването на финала, за сметка на старозагорския славей Стефан Вълодобрев. Все пак музикантите ще присъстват инкогнито на стадиона, облечени с фланелки на Иво Иванов и Каядо.
·         Скай спиртс разкрива, че при загуба от Берое, Митов ще бъде уволнен. Тонев, Батков и Манчини са забелязани на вечеря в ресторант в Манчестър. Между двете новини няма никаква връзка.
·         От Сдружението за хуманно отношение към футболната топка (СХОФТ) апелират към Жоао Силва, Старокин и Прохазка да спрат терора.
·         Нигерийският Емил Ангелов в отворено писмо моли българския да не ползва името му за прякор.
·         Скай спиртс: Изненадващ трансфер! Централният нападател на Витоша Бистрица сменя зеленият екип с райето на ФК Призон Банишора. Трансферът ще стане факт до няколко месеца след внимателно оформяне на документи. Очаква се партньор в атаката на отбора да бъде късно открият за професионалния футбол- Цецо Дългото Ухо.
·         Психологическата война преди мача достига до крайности. От община Стара Загора (градът с правите улици) с писмо до президента настояват Петте кьошета (и големите и малките) да бъдат обявени за незаконни и да бъдат закрити.
·         Феновете на Левски се надяват играта на беройци да бъде също толкова безумна, колкото новата серия реклами на Загорка.
·         Футболни анализатори очакват Иво Иванов най-сетне да вкара своя важен гол за сините, а Михелич да се алергизира а ла БонЖови и въобще да не излиза на терена. Да пее в  съблекалнята- може.
·         Скай Спиртс- Прохазка пропуска мача. Вчера словакът е бил атакуван от агресивни кълвачи, докато си е почивал от джогинг в парка, подпрян на друго дърво.
·         След като се допитах до моите приятели от как се пише, вече съм твърдо убеден, че правилното изписване на името на отбора от Стара Загора е Бирои, или поне Бирое.
·         Ситое от Бирое с молба в БФС за разтрогване на договора си заради 6 неполучени заплати и с молба в посолството на Мозамик- за промяна на името си на Гладное.
·         Столични хипермаркети отчитат намалено потребление на Загорка и липов чай .
·         Ако Гари Родригес беше песен на БонЖови, щеше да е Little Runaway, а Лудогорец- Bad Medicine.
·         ТВ-новини: Христо Йовов ще е звездата в новото реалити- Гърбицата. Нова ТВ купува правата за родната А група. Първенството вече ще се казва Dancing Ганкиното Псевдо Stars.
·         В община Ловеч ще се проведе обсъждане за пускане на тролейбусен транспорт в града. Гост-лектор – специалистът в обръщането –Владо Гаджев

Какво и да правите в 17:30 днес, зарежете и го и седнете пред  тв-екраните, за да видите последен епизод от вечния спор кой е по-добър Пелето или МараДончо Атанасов. И нека победи по-добрият, при условие че това е Левски.

петък, 26 април 2013 г.

Фен тест- Левски или ЦСКА



Събота 16:00. Пускаш телевизора и на терена излизата 11 сини и 11 червени. В този момент, -като във филма на ужасиИте,  angry byrds (сърдити чавки) ти изпиват акъла и не можеш да се сетиш – аджеба,  от сините ли си  или  от червените . Вместо да звъниш на съседите за жокер, прочети следните редове. 
сн.ekrana.info
Ти определено си фен на Левски, ако
·         Не можеш да изброиш имената на закупените от любимият ти отбор футболисти през последните 5 сезона. И то не, че не се интересуваш, ама не си ги спомняш. И то не, че ти е слаба паметта, просто количеството е голямо, а качеството ниско.
·         Смяташ  Сашо Томов-не бореца за най-успешния президент на ЦСКА
·         Хора от Мадрид ти подаравят автобуси без специален повод
·         Празнуваш като свои рождените дни на Джак Изкормвача, Чекатило, Гьоринг, граф Дракула, Графа, Дучето, Ким Чен Ир, Франко, Азис и, разбира се, този на човека-глас Тони Стораро.
·         Чувстваш се евроидиот. При това, не само защото си българин.
·         Бил си сред малкото избрани, обаче, слушали онова парче на Вокално Инструментална Група ШЛ на националния стадион, в чест на любимия ти син отбор
·         Убеден си, че треньорът на Литекс е кюрд.
·         Знаеш какво е разсърдило жената на Димитър Ангелов-не баскетболиста
·         Споменаването на имена като Олимпия, Антверпен, Сараево, Беверен, Слован те кара да наведеш смирено глава и да напуснеш тази неприятна компания.
·         Всеки път, когато видиш кола на Титан да сервизира контейнерите за боклук пред блока/къщата/ти, благодариш на съдбата, че е дарила вечния съперник с такъв собственик.
·         Нищо не може да те разубеди, че Майк Райл не е “бритиш хомосекшуал“, който "чупи игри".
·         Нямаш нищо против съдиите да правят чики-рики, стига да свирят в полза на отбора в синьо.
·         Харесваш всеки статус на Наско Сираков във фейсбук.
·         Знаеш, че Ищван Ференци не е композитор, а Демба Нирен не е Демба Ба. За съжаление.
·         Правиш разлика между Радостта на Народа, Кучешка Радост и Отбора на Народа.
·         Знаеш малкото име на Головской. И не, не е Водка.
·         Изпитваш неясна симпатия към Челси, Лацио или Лийдс.
·         От героите на Мъпет шоу Гонзо ти е любимият, а не понасяш мис Пиги.
·         Вярваш, че всяка падаща звезда, всъщност е запалила се в стратосферата, върната от извънземните топка, изритана от Йовов в открития космос.
·         Смятате, че Прохазка е силно заразна болест,  чиито краен стадий е фобия от термити и кълвачи.
·         Ако се разхождате покрай Руски паметник и видите тролей, в съзнанието неволно изплува лика на Давид Бистрон
·         Знаеш, че любимият ти отбор има много легенди, но само един е Легендата
·         Идваш и от север,и от юг, без да ти пука особено.
·         Чувстваш как всички руски олигарси искат да те спонсорират.
·         Нямаш търпение някое внуче на Бисер Михайлов да стане вратар на любимия ти отбор
Без коментар. сн.dnevnik.bg



Фен си на ЦСКА, ако

·         Не плащаш упорито такса смет, ако боклуджийският оператор в твоя град  се казва Титан
·         Не ядеш свинско, за да не те обвинят в канибализъм.
·         Искаш да сменяш любовниците си със скоростта, с която любимият отбор сменя треньорите.
·         Любимата ти сексуална поза е – “задна прашка, бешикташка , ей“
·         Като се събудиш сутрин, излизаш на терасата и започваш да скандираш – Вход Г, Вход Г, Вход Г, Кой сега номер 1?
·         Чувстваш се евробоец, макар последният полу-успешен европейски поход е свързан с ранната младост на треньора на Литекс, за когото си убеден, че не е кюрд.
·         Знаеш, че  “До Хасково със рейс, а на връщане пеша “, не е обикновен туристически маршрут.
·         Офанзива е новата ти най-любима дума.
·         Имаш татуировка на Стойчо Младенов, Йешич, Дучето или поне на Радуканов.
·         Не можеш да изброиш всички постове, които е заемал Димитър Душков Пенев в управата на ЦСКА, но иначе знаеш, че е бил не-лош централен защитник с афинитет към книжовния български език и префинения изказ.
·         Имаш змия, която пускаш от време на време да съска в Борисовата градина.
·         Като поканиш приятели вкъщи,  които не се сещат да си тръгнат, ги подсещаш миличко с “вън, боклуци“.
·         Имената Бабунски, Матко, Чарас , Тиеро, Мансур Аянда,  Гардар Гунлаугсон ти се струват познати.
·         Мразиш  Бербатов малко повече от Гонзо.
·         Няма сила на света, която да е убеди, че Платини  не е бразилец, а Зику – не румънец.
·         Подскачаш като ужилен при споменаването на думите – лиценз, неустойка, дело, Павел Дочев и Гьоре.
·         Забранил си на децата си да гледал филмчета с добрия вълк Лупи.
·         Си син на Милко Балев
·         Носиш червени слипове със закачливия надпис  “на сините в устата“
·         Предпочиташ Неделев, но се примиряваш с Делев.
·         Смяташ, че Гунди би имал добра кариера на пилот във Формула 1.
·         Любимият ти полски футболист не е Левандовски, а Курзалевски.
·         Знаеш, че Лудата банда не е само прозвище на онзи отбор на Уимбълдън, а е капитан на любимия ти отбор.
·         Искаш да станеш шампион на говеждия стадион.
·         Жиняк не ти е любимата марка френски коняк.
·         Имаш шалче на Ливърпул и(или) Партизан.
·         Знаеш какво означава абревиатурата ЦСКА.
·         Смяташ Георги Атанасов за полубожество и с гняв си спомняш онзи отменения автогол на Легендата.
Ако не се припознаваш в по-горните редове, най-вероятно си фен на Ботев Враца или Сепетмври Симитли, което всъщност е много по-яко.








петък, 12 април 2013 г.

Ястребово око? Тестикул на врабче.

Ястребовото око е изключителна технология.

Негова е заслугата грешките на съдиите в тениса и крикета да бъдат сведени почти до нула.  

Ястребовото око не само регистрира дали топката е вътре или вън, то е и невероятен статистически инстурмент, който спортисти и треньори използват в методите си на подготовка и за разузнаване на противника.

Но не това е  чашата чай, от която се нуждае футбола.

Съотношението на ситуациите дали топката е преминала голлинията или не, спрямо другите спорни положения, които имат не по-малко влияние върху крайния резултат, е равно на сътоношението на алкохол в кръвта на сумо борец  след изпиване на  чаша боза – около  1 на 1000.

Какво от това, че топката е преминала голлинията,  ако съдиите не забележат, че нападателят е бил в засада, играл е с ръка или е изблъскал непозволено защитник?

Три гола в четвъртфиналите на ШЛ бяха от засади.
Ястребът нека бди.
 Браво на пичовете от Сони. Страхотна сделка! Все едно да продадеш на тежко болен от рак  ужасно скъпо лекарство за заздравяване на миглите. Според  Дарик 12 000 000 евро за 5 години. Като махнем  5 000 000 за инсталирането на технологията на стадионите( по 250 000 паунда на стадион) остават едни не лоши 1 400 000 на година за поддръжка. С други думи,един клуб, за да има на стадиона си 14 камери, които да следят за нещо, което може да не се случи на този стадион през тези 5 години, ще му  струва грубо 250 000 за инасталирането и по 70 000 на сезон за подръжка.

Хайде сега накарайте Пирин Гоце Делчев да си сложат ястребово око на стадиона! Така ще ви проклетисат, че ще долетят 14 ястреба и ще ви изкълват очите.

Но да видим какво ще са истинските последици от  използването на технологията във ВЛ :
  • ·         Английските топ рефери ще бъда доста по-невнимателни в следенето на движението на  топката около голлинията, когато  свирят в европейските клубни турнири или мачове от Kупата на Англия или Capital One Cup, домакинставани от отбори от долните дивизии.
  • ·         Ще се увеличат скандалните ситуации, в които съдията ще посочва центъра(предвид сигнала в слушалките и мигащия Goal, хипер модерен часовник), а флагът на страничния съдия стои високо вдигнат заради засада или нарушение.
  • ·         Човекът от Сони, продал технологията на ФА,  ще се отдаде на дълга почивка на Малдивите

Ястребовото око създава и  дискриминационен модел, в който в една и съща ситуация на Театъра на Мечтите и на Valley Parade съдията може да отсъди гол (благодарение на технологията) или  не (ако сгреши, но няма кой да го поправи) . А какво ще правят отборите, въвели тази година окото на ястреба, след като изпаднат в Чемпиъншип ?

За разлика от тениса и крикет, във футбола събитията се  случват на много голяма площ, има единоборства, засади, футболисти симулират, съдии вдигат или спестяват неправилно картони. Затова определено не това е начинът да се предпази футбола от случайни и нарочни съдийски грешки.  На рефер, който е правил чики-рики, и орлово око не може да помогне.

Ползата от Ястребовото око във футбола ще е като Парламентарната комисията за борба с корупцията по високите етажи на власти. Всички ще говорят за него, но ползата ще е никаква. Без да броим момчетата от Сони, който хапват баницата.

Истинската промяна във футбола ще се случи, когато съдиите могат да използват видеоповторения, когато се съмняват в решенията си. Или има пети съдия, който следи на монитор за спазването на правилата на футболната игра.





вторник, 26 март 2013 г.

Да продължим промените


Много спортове  в процеса на развитието си претърпяват сериозни промени в правилата. Волейболът е най-яркия пример за това. Смени се правилото за отбелязване на точка, въведе се нова позиция (и вече можеш да си професионален състезател дори да си висок 1.60м), добавиха се две задължителни прекъсвания на играта, несанкциониране на  докосването на мрежата ако то не влияе на играта. Крайният резултат- волейболът стана   по-атрактивен, по-гледаем и по-гледан. /Ако спре да променя регламента за провеждане на турнирите на националните отбори през 17 минути FIVB би била федерация-мечта/

Във футбола, последните значими  промени, а именно въвеждането на жълтите и червени картони, са направени в годината, в която са се родили Здравко Здравков и Алън Шиърър.  Санкционирането на хващане с ръце на топката от вратаря след подаване с крак от съотборник, новото тълкуване на правилото за засада, червеният картон за спъване за "професионален" фаул са успешно наложилите се промени в наши дни. За 40 години толкова света се преобърна с главата нагоре, а във футболните правила-едва 3 значими промени. "Малко е" - би казал Ханку. И ще е прав.

А в света на футбола не всичко е Ван Бастен, Бербатов и Меси.

Черно тото, хванати футболисти, манипулирани мачове, скандални съдийски грешки, уреждане на контроли на национални отбори от криминални субекти, завършили с криминални резултати, непрекъснато увеличаване на дълговете на футболните клубове, намаляващ зрителски интерес към местните първенства (изключение правят Германия и Англия), корупция в чудовищни размери по високите етажи на световната и местна футболна власт. Всичко това са проблеми, прилежно неглижирани и замитани под килима, който много скоро ще се надигне толкова, че хората, които са си го постлали, ще се затъркалят със страшна сила.

В момента, вдъхновени от методите на д-р Енчев, футболните ръководители се опитват да “реформират“ играта и да излъскат малко имиджа й. Двама допълнителни съдии зад вратите, въвеждане на Ястребово око от 2014.  Пълни глупости - юнаците зад вратата са по-безполезни и от българските депутати, а окото на ястреба ще реши такъв малък процент от спорните положения, че приносът му към честната игра ще е съизмерим със скандалната свирка на екзекутора на ЦСКА при битката за Сливен, Николай Йорданов. И каква е ползата от 6-те камери, които ще регистрират преминаването на голлинията, ако този, който я е ритнал към вратата, е бил в двуметрова засада или е повел топката с ръката на Аллах, Буда или някой друг бог?

www,9gag.com/gag/3572988
Ето някои от по-нашумелите случаи на незачетени голове, при които топката е преминала голлинията.

·         Голът на Франк Лампард срещу Германия по време на СП 2010.
·         Голът на Мунтари на дербито Милан-Ювентус миналата година.
·         Голът на Педро Мендес срещу Юнайтед преди 8 години, който беше толкова очевиден, че букмейкърите изплатиха печалби на хората заложили за първи голмайстор на португалеца.
·         Голът на Девич на мача Украйна-Англия в групите на европейското 2012.


Със сигурност има и още, но факт е, че на фона на останалите съдийски грешки, променили крайния резултат на даден мач, процентът не е впечатляващ. А още повече ако   ползването на видео повторения бъде разрешено и проблемът с преминаването на голлинията би бил решен

Ето някои допълнителни мерки, които биха направили футбола още по-прозрачна и по-честна игра

  • Въвеждане на чисто игрово време (2x35 мин.)
Порядъкът на чистото игрово време в момента е между 60-70 мин. Единственото, което трябва да се направи, е да се узакони. Така ще спестим гледката на търкаляне на футболисти по терена, които след невинен сбълсък рамо в рамо се превиват като умиращи лебеди, няма да гледаме вратари, които преди да изпълнят аут си нагласят топката около 45 секунди, още толкова се засилват, след това рязко спират, за да се завържат и накрая викат най-отдалечения защитник да изпълни аут-а. Няма и смените да се влачат като народна песен, а изнервените противникови играчи да ги бутат и подритват, наричайки ги с нежни имена, докато им помагат по-бързо да стигнат до тъч линията.
Преди време в студиото на Диема показаха статистика, че когато Манчестър Юнайтед е водил в мачовете си, средното продължение на мача е било 1.40 мин. по-малко от това в мачовете, които е губил. Може и да е случайно, но едно неприятно чувство остава.
Няма как и да се повтори случаят от 2005 година, когато мачът Родопа-Левски се игра 5 мин. след даденото от съдията 3-минутно продължение, за да могат сините да победят.

  •     Двоен удар за неволна игра с ръка в наказателното поле.
По време на мачът Славия-Ботев топката срещна ръката на защитник на белите 2 пъти в рамките на 30 секудни. Ръката му беше до тялото. Съдията взе правилното решение да не отсъди дузпа, но тази игра с ръка спря пътя на топката, която отиваше към друг футболист на Ботев, т.е. канарчатата са се постарали да докарат топката до наказателното поле и да създадат голово положение. Топката обаче се удря в ръката на футболист на Славия, атаката им свършва и трудът им е отишъл по дяволите. Но и защитника не заслужава отборът му да бъде наказан с дузпа, само защото от 5 метра са ритнали топката в ръката му. Ние, обаче, сме били свидетели на отсъдени дузпи за доста по-невинни отношения топка-ръка. Затова двоен удар в наказателното поле е чудесно отсъждане за тази и подобни ситуации. 

Във футбола вратарят е единственият, на когото правилника разрешава да играе с ръце и когато го правят другите (волно или не), трябва да бъдат подобаващо санкционирани.

Дузпа или нищо? Най-тежкото наказание във футбола или нищо? Не е редно да караме съдията да вземе крайно решение, когато истината понякога е по средата.

Футболът плаче за промяна като възгрозна жителка на Париж, щата Тексас с криви зъби и наднормено тегло. Да му помогнем. 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Проведох едно интересно проучване сред приятелите ми на тема какво биха променили във футбола и получих много интересни предложения от трансферите до реда на трибуните. Очаквайте скоро две статии по въпроса.

вторник, 19 март 2013 г.

Да изчистим футбола за един ден. И завинаги.


"Момчетата плачат в съблекалнята."
"Съдията ограби труда на момчетата".
"Аз няма да коментирам съдията, но този чернодрешко ни закла."
"Идва един парцуцко и те прави на маймуна на стадиона."
"Дойдоха група снайперисти, които ни убиха ритуално.''
"Ако можеше да я глътне (топката) и да я вкара в нашата врата, щеше да е най-добре, ама не успя.''

Познато ли ви е ?

Да, треньори и собственици доста често, при това с основание и с цветисти изразни средства, се оплакват след мачове на подопечните им отбори от отсъжданията на реферите.

За съжаление случаите, в които съдиите влияят на изхода от даден мач, не са един и два. Ето последните няколко случая- червения картон на Нани срещу Реал (жълт в идентична ситуация за Клинт Демпси за фаула срещу гладко обръснатия Карагунис в неделното лондонско дерби между Торнъм и Фулъм), скандалната засада при 0:1 на Байерн- Арсенал, отмененият гол на Бодуров на мача  с Левски.

Съдиите обичат тази игра
Да, съдиите са хора и грешат. И ние нямаме никакви причини да се съмняваме в това. Проблемът е, че  отборите нямат никаква защита срещу волния или неволен съдийски терор. Спомнете си играта с ръка на Анри преди гола класирал Франция на световните финали през 2010г. , ненаказаната волейболна проява на Костакурта на онзи полуфинал 1994г., червения картон на Бардон срещу Шалке. Единственото наказание, което получават (ако получат) съдиите е да бъдат извадени от ранглистите или да не свирят определен брой мачове.  Голям праз!

Кога България ще играе пак ще бъде на мач разстояние от световната купа? Кога Левски ще има шанс да се бори за място в полуфиналите на Купата на УЕФА(ЛЕ)?  Кой  и как ще компенсира Ейре за пропуснатото СП?

Докато в дадено първенство от 38 мача една съдийска грешка не може да окаже решаващо значение на класирането в края, то в мачовете на директна елиминация (ШЛ, европейски и световни първенства) , един (спестен) червен картон, (не) отсъдена дузпа, неправилно отменен(зачетен) гол,  дори спорна засада може да определи кой ще продължи напред в даден турнир, да променят драматично съдби на треньори и футболисти.

 Дали Гуардиола щеше да е толкова титулуван, ако не беше скандалното съдийство на отец Кнут и близо 100-те неотсъдени дузпи в полза на Челси през сезон 2008/2009 и ако не беше спорния червен картон на РВП две години по-късно? Ако Челси тогава бе елиминирал Барса, Гуус Хидинк можеше ли още да е мениджър на сините? Дали съдийският комфорт, на който се радваше Южна Корея в домашния си мондиал, не лиши Италия или Испания от световна титла през 2002?

Да, съдиите са хора и грешат. Проблемът е, че тъмно-финансовият и футболно-политическият натиск върху тях, заедно с клубните им симпатии или национална неприязън, правят част от  грешките им да изглеждат тенденциозни.

Да, съдиите са хора и грешат. Това няма как да се промени. Но грешките могат да бъдат сведени до нула. 

Решението  е едно и  се набива на очи като присъствието на Искра Фидосова на ежегодния събор на  веселите анорексички. Не, не са още двама съдии, които да висят като прилепи по гредите или милиони евро за Ястребово око, което би решило 1/1000 от спорните положения. Решението е един допълнителен съдия, който да гледа мача на видео стена и да има право да спира играта при спорно или неправилно отсъждане на главния или страничните арбитри. Като при спорно положение решенията се взимат след дискусия между главния и петия съдия. Какво ще осигури това:

·      100% достоверност на съдийските отсъждания.
·         Изчезване на термина- поръчков съдия.
·         Силно намаляване броя на манипулираните мачове.
·         Редуциране на симулациите и грубите прояви.
·         Увеличаване на зрителския интерес   .


Това ще облекчи напрежението и работата на съдиите, защото на всички е ясно, че няма как трима души да видят всичко и да са перфектни в отсъжданията си. Гледайте колежански баскетбол по ESPN. Трима съдии на площ 4 пъти по-малка от тази на футболния терен, които не се колебаят да спрат играта и да гледат на видео спорно положение, защото НЕ са сигурни в това, което са видели.

Във време, в което  някои футболни срещи се излъчват с  повече от 40 камери, ръководителите на световния футбол оставят най-важните решения да се взимат от 3/5 чифта очи.

Съдийските грешки са част от играта, повтарят като мантра функционери на ФИФА, УЕФА и на местните федерации. Да така е, но съдийските грешки определят шампиони, променят класирания, пътят в развитието на даден клуб, съдби на треньори и футболисти.

Необяснимото в случая е мълчанието на истински ощетените- собственици на футболни клубове, треньори, футболисти. Ако те и медиите не подемат кампания за използването на видео повторенията по време на мачовете, след 10 години този текст пак ще е актуален. 

Волята за  промяна няма да дойде от онези с белите якички и дълбоки джобове около Блатер и Платини

На тях така им е добре.

Още седем неща, които ще се случат ако съдиите могат да ползват видео повторенията :

·         80% намаляване на употребата на думите чернодрешко, подлога, ибрикчия.
·         Цветистите изказвания на Венци Стефанов ще намалеят с до 30% на годишна база
·         Ще има отсъдени дузпи за нарушения срещу Бейл и Суарес. Може би.
·         Симулациите на играчите на Барселона няма да дискредитират красивия футбол, който играят и успехите им
·         Пепе и Гаджев ще играят в по 7 мача на сезон. Максимум.
·         Ще видим дузпа срещу Лудогорец.
·         САФ ще се натъжи и пенсионира.

а       *Снимка- http://photo-forum.net/en/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&IMAGE_ID=1010823













неделя, 20 януари 2013 г.

Часовете пред неделните дербита в Голямото Лондон


 Настана една  футболна неделя, в която целият футбол ще се нагъчка в един лоноднски следобед. Челси срещу Арсенал, Тотнъм срещу тихите от Манчестър. Футболисти за оценени на повече от 1,5 млрд. евро ще ритат за кеф на милионите пред телевизионните екрани.
Какво се случи в часовете преди двата мача ще ни донесе като като агент Тара на тайните службите нашият човек в Лондон- Паки-хитрото.
14 - Паки се докопва до новоподписания договор на Тио Уолкът и изпраща копие до еквадорското посолство в Лондон. А за нас цитира само най-любопитните точки
  • ·         Клубът се задължава да изпълни желанието на футболиста да бъде използван на различни позиции както следва-в един мач като централен нападател, в следващия като дясно крило,а в третия като ляв бек. За мача с Юнайтед  трябва бъде резервен вратар и да влезе в игра в 17 минута.
  • ·         На влизане в тренировъчната база на клуба да го чака прясно  изцеден сок от нар.  Изцеден лично от Венгер, разбира се.
  • ·         Оня тъпак с блога си да спре да го сравнява с Владо Манчев.
  • ·         Вермален да спре да му бие чембери.

13 – Абрамович започва да разбира защо Рафа Бенитес  беше без работа близо две години. Може би след края на авантюрата си с Челси , Рафа ще се отдаде на сервитьорската професия за радост на всички фенове на сините.
12- САФ подготвя оферта за Веско и Данчо Минев. По тъчовете на Юнайтед трябва да тичат близнаци. Опитът с Да Силва проработи  едва на 50% . За трансфера съдействат братята Добревски
11- Ако формата на Торес продължава да пада стремглаво, би било редно да си смени фамилията на Писано.
10- Футболистите на четирите отбора гледат двубоят между Манчестър Сити и Фулъм с надеждата да видят какво е написано под фланелката на Бербатов след като той отбележи. Той естествено не вкарва, но ние разкрихме надписа – “Седи, гледай мача и си боцкай от зеленцето“. Шах.
9-Гарет Бейл гледа избрани изпълнения на фаулове на КР07, за да може успешно да имитира характерната стойка на напрегнат жираф преди засилката.
8- “Брат като Гигс да имаш“ – нова клетва в манчестърско.
Френското Дан Колов
7- Симеон Щерев си купува сезонна карта за мачовете на Арсенал, за да следи отблизо развитието на Краля на Суплеса- Лоран Кошчелни. Междувременно французинът ще остава след тренировките на Арсенал за леки спаринги със Станка Златева.
6- Паки попита  магическото кристално кълбо, какви събития ще са настъпили в живота на някои от действащите лица в днешните две дербита.
  • ·                             Райън Гигс и Джон Тери ще са съдружници в стриптийз-бар.
  • ·                              Мата и Касорла  ще са се завърнали в Графството, където ще разказват на Жоазиньо, Деко, Бадема и  останалите полуръстове за приключенията си из Средната Земя.
  • ·                            Фернандо Торес ще започне последният си сезон като футболист с екипа на подвизаващия се я в серия Ц1ГЗ- Кремонезе .Ще е втори избор за поста централен нападател на играещия старши-треньор-  Валерииииии Божиноооов
  • ·                           Андре Вилаш Бояш празнува 10-то поредно  6-то място на Тотнъм. И ще е само на 46.
  • ·                          САФ ще  партнира на  Лили Иванова в новата холивудска продукция „Шотландски боец  IV- тайната на безсмъртието"

5- От Тотнъм съобщават, че се отказват от белите си домакински екипи. Причината е, че група нобелови лауреати доказват, че само следните  3 отбора заслужават да играят в бяло- Реал Мадрид, Славия и юношите на Славия.
4- Феновете на  4-те отбора а-ха да започват предварително уговорения бой в покрайнините на Лондон. За тяхно съжаление за събитието разбират фенове на Милуол, които отиват, набиват всички и се връщат да си допият в "Гологлавата Ламя".
3- “Мъжът ти трансфер в Челси да направи- да видиш как люби Джон Тери“ – приятелска закачка между футболни съпруги.
2- В специално съобщение на клубния сайт, Манчестър благодари за финансовата подкрепа на Глобул , която направи възможен трансфера на Робин Ван Перси.
1- След първия душ на Демба Ба в съблекалнята на Челси , старият Джон Тери отбелязва в дневника си-“Приятелката на тоя новия да НЕ се пипа“

Да се отдадем на футбол и нека по-добрите Лондонски отбори победят.

понеделник, 14 януари 2013 г.

(М)Истерията Уолкът


В началото на сезона Арсенал се оказа със само една истинска алтернатива за поста централен нападател - Оливие Жиру; Шамак, разбира се, не го броим.  Отборът и Жиру започнаха да свикват един с друг, французинът сравнително бързо започна да се адаптира към играта във ВЛ. Играта на отбора  се стабилизира, забелязваха се наченки на стил и изведнъж един недоказан футболист с изтичащ договор обърна всичко с главата надолу. От 1.01.2013 Уолкът вече може да преговаря с всеки един клуб за нов договор и дано да го прави, въпреки че интересът към него не би трябвало да бъде по-голям  от разпродажба в магазин за едно левче.
Ще разгледаме  проблемът Уолкът от няколко гледни точки.
·         Проблемът с изтичащите договори. Насри, Фабрегас, Ван Перси – трима футболисти , които си тръгнаха от Арсенал по начин, който урони грубо престижа на клуба и мениджъра му. Вината за безумието клубът да е в наведена позиция при преговорите с други отбори при трансферите на водещите си футболисти се поделя между Венгер и борда на директорите. Като решенията се взимат отгоре, а французинът трябва да ги оправдава и да се справя със спортно-технически проблеми, които възникват след това. Мое мнение, че Венгер до последно е вярвал в оставането на РВП поне за още един сезон. Сезон, който да послужи за адаптация на Жиру, който след това да го замести  успешно. Но да се върнем на Уолкът и неговият договор. Недопустимо е клуб в топ 5 на най-богатите клубове да прави една и съща грешка за пореден път. Снимката на подписалите дългосрочни договори  Окс, Дженкинсън, Уилшър, Гибс и Рамзи показва, че клубът вече е в контрол на нещата, което е добре.
Снимка http://memecdn.com/
·         Проблемите с играта на Уолкът. Тио дойде с доста шумен и скъп трансфер и сравнително бързо се адаптира на Емирейтс. Стигна и до националния отбор. В последните 2 години, обаче, развитието му като футболист стигна до ниво Джърмейн Пенант и остана там. С уговорката, че центрирането на Пенант е с класа над това на Тио.

По-притеснително е постоянството, с което Уолкът бе непостоянен в изявите.  Един мач ще вкара и ще подаде за гол, в следващите три коментаторите споменават името му, докато четат стартовите състави и когато обявяват смяната му. В началото на този сезон се стигна до там, че той да бъде трети избор за дясно крило, при положение че с друг футболист на този пост Венгер практически не разполага. И изведнъж с наближаване края на договора му и в отговор на желанието на футболиста, Венгер направи Уолкът  титулярния централен нападател на Арсенал.
 Като погледнем към резултатите- нещата не изглеждат чак толкова зле, колкото са всъщност. Няколко гола, асистенции, само една загуба от Сити.  Два от головете му срещу Нюкясъл бяха отбелязани след атаки по  крилото, третият – след меле, а и мач, завършил 7:3, не може да бъде 
обективен критерий.  
Срещу Уигън и Саутхептън бяха две от най-жалките представяния на отбора от много време насам. И присъствието на Уолкът е основната причина за това. На мача с родния му клуб до 70-тата минута Арсенал имаше 3 (ТРИ) положения за гол в т.ч. автогола, с който топчиите изравниха.
 Като фалшива деветка, Тио е повече фалшива, отколкото деветка. Присъствието му изключва печеленето на първа топка в противниковото поле, нулира техническия гений на Касорла, обезсмисля центриранията от крилата към наказателното поле. Бързината му срещу средно добре тактически подготвени защитници е просто начин, по който по-бързо да остане в засада и шансовете му да покаже хладнокръвието  и чудесния си голов  удар се свеждат до 1-2 на мач. Или по-малко. С други думи централния нападател Уолкът прави атакуващата формация на  Арсенал  да изглежда по-безобидна от кученцето на Искра Фидосова. На фона на очевидните факти, Венгер неясно защо продължи  да променя тактиката на отбора спрямо централния нападател Уолкът.
 Мачът със Суонзи ни представи нова атакуваща конфигурация, изначално обречена на неуспех. Жиру и Уолкът  един до друг в атака, Рамзи?! като ляво крило, Касорла леко изнесен в дясно и Артета и Уилшър със задачата да атакуват по-активно от втора позиция. Мислех си, че по-зле от мача с Уигън артилеристите няма как да изглеждат, но явно съм грешал. Влизането на Подолски лиши Суонзи от заслужена победа.
В мачът срещу Сити, Уолкът между Компани и Настасич беше безобиден като сладко пухкаво котенце между два питбула. Истинската невидима заплаха.  Едва след влизането на Жиру през второто полувреме отборът показа някакви идеи в атака, макар и с човек по-малко.
 Всички тези мачове ясно показват, че Уолкът не става за централен нападател. Арсенал има нужда от силно дясно крило, което да е постоянно в изявите си на терена. И ако Уолкът докаже, че може да бъде това дясно крило, то той би заслужил договора си. Защото опитите с Жервиньо, Окс и Рамзи от дясно биха били смешни, ако не бяха тъжни.
·         Проблемът с апатията в Арсенал. Мачовете с Уигън и Саутхептън бяха особено болезнени за мен като фен на Арсенал. С Уигън топката бе подложена на мъчения,  на които би завидяла и испанската инквизиция. А срещу  Саутхептън фаворитът, изиграл в последните дни  мач по-малко от домакините си, изглеждаше като като пребито от умора куче. Никакъв финален щурм, никакво желание за победа, дори и Уилшър не изглеждаше познатия боец. Влезлите като смени Жервиньо и Рамзи се разходиха по терена, на който бродираше преди време великият Мат Льо Тесие. Рамзи показа характерната си посредственост, а играта на Жервиньо беше достойна за абсурдната му прическа . Уолкът? Да, той стоеше готов за снимка между централни защитници. Определено не е човекът, който да поведе отбора към победа или с едно магическо докосване да реши завързан мач.


Венгер сподели в интервю, че е изключително важно Уолкът да преподпише. Е не е. Важно беше Ван Перси и Сонг да не напускат и сега Арсенал можеше да е на мястото на Юнайтед в класирането и на полуфинал за Capital One Cup. И на никого нямаше да му пука къде е Уолкът. Дори аз греша в преценката си за Тио, то не знам някой мениджър  да е отправил  оферта за свободния да преговаря с всеки един клуб Уолкът